Bırakabilirsin.org, size veya sevdiklerinize sigarayı bırakmada yardım etmeyi amaçlamaktadır. Sigarayı bırakmaya çalışırken farklı insanlar farklı kaynaklara ihtiyaç duyar. Bu internet sitesindeki bilgiler ve profesyonel destek, sigara içmeyen biri olma yolunda, hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bırakabilirsin.org ihtiyaçlarınıza en uygun yardımı seçmenize izin verir.

Yeşilay – Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele

Yeşilay, alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişahın izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1-7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

“Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir.

Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu, kumar, fuhuş, ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur.

Teşekkürler

T.C. Sağlık Bakanlığı ve TAPDK’ya projeye verdikleri destekten ötürü teşekkür ederiz.